-------------------------------پایگاه اطلاع رسانی دهیاری لیقوان---------------------------------آذربایجان شرقی-تبریز
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


پایگاه اطلاع رسانی دهیاری لیقوان شماره فکس دهیاری 36326033 آدرس:استان آذربایجان شرقی،شهرستان تبریز،بخش مرکزی،روستای لیقوان،خیابان امام روبه روی نان وایی آزادگان

پروفایل مدير سایت
ورود کاربران
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد

آذربایجان

نام آذربایجان در منابع تاریخی قدیم شکلهای مختلفی را تجربه کرده چنانکه بیش از ده ها واریانت(گونه) از نام آذربایجان در منابع مختلف ثبت وذکر شده است٬ از جمله؛آذربایجان٬ آذربیجان در عربی ٬ آتروپاتنه٬ آذربیگانون در منابع یونانی ٬ آذربایغان در سریانی٬ آذربابایاقان درارمنی ٬ آتورپاتکان در پارسی میانه و آذرآبادگان و.... 

 

برای آگاهی بیشتر رجوع کنید به کتاب «آذربایجان در مسیر تاریخ ایران » نوشته ی رحیم رئیس نیا.

 

 برخی معتقد بر این هستند که نام آذربایجان مشتق شده از واژه ی «آذر» به معنی آتش است. طبری در تاریخ خویش مینویسد : « آتش خانه های عجم آنجا بودی و عجم آتش را آذر خوانند به زبان پهلوی٬ از بهر آن آذربایگان میخوانند که در اصل آتشهای عجم آنجا داشتندی و پرستیدندی*». یاقوت حموی نیز چند قرن بعد درمورد نام آذربایجان گوید: « آذر در پهلوی آتش است و بایگان به معنای نگهبان است. چون در انجا آتشکده بسیار بوده٬ چنین نامیده شده است». در میان طرفداران این نظریه افرادی چون اعتمادالسلطنه٬ شارل لبول٬ بوگیولیوبوف و بارتولومه دیده میشود.

 نام اذربایجان برگرفته از نام آتروپاتن٬ طرفداران این نظریه با اتکا به نوشته ی استرابون تاریخ نگار یونانی است که در زمان اشکانیان میزیسته وگوید هنوز در زمان حیات وی (63ق.م- 19م) جانشینان آتروپات در آذربایجان حکومت میکرده اند. و میگوید: « ماد دوبخش است. بخشی از آن را ماد بزرگ نامند و پایگاه آن شهر بزرگی به نام همدان است. کاخ شاهی کشور ماد در همان جا است. بخش دیگر ماد را آتروپنته خوانند. نام این بخش به نام ساتراپ( استاندار/ فرماندار) آتروپاتس باز خوانده شده است. اوست که نگذاشت این سرزمین هم پاره ای از ماد بزرگ گشته و به زیر فرمان شهریاری مقدونی ها در آید. این چنین او خود را شاه خوانده٬ آنجا جداگانه کشوری خودکام گردید و هنوزهم جانشینان وی از همان خاندان هستند».

     احمد کسروی با استفاده از این نظر و نظریه اول چنین ادعا میکند که آتروپات سرداری آذربایجانی بوده است و این نام نیز به رسم زرتشتی ها (البته به گفته ی کسروی) بر موبدان زرتشتی نهاده میشده است٬ پس ازآنکه آتروپات در مقابل اسکندر مقاومت نشان داد٬ نام وی بر سرزمینی که حاکم آن شده بود مانده است. کسروی اضافه میکند که این واژه پارسی است و آن را چنین توجیه میکند.

آتور:به معنی آتش است و خود همان که امروز آذر گفته میشود.

پات : معنی آنرا نمیدانم

گان : این کلمه در آخر نامهای آبادی آمده است.

و در نهایت این واژه را «سرزمین آتروپات» معنی میکند.

      توجه داشته باشید که اکثر دانشمندان تاریخ آتروپات را فردی یونانی دانسته اند که از طرف اسکندر حاکمیت آذربایجان را داشته ٬ واین گفته ی کسروی به سندی چندان معتبر متکی نیست و چانچه گذشت کسروی نتوانسته آتروپات را کاملا معنی کند ولی با این همه ادعای فارسی بودن این واژه را پیش میکشد.

 میر علی سیدف نام آذربایجان راوابسته به عوامل اسطوره ای و اعتقادی دانسته و این واژه راچنین تفکیک و توجیه میکند.

   آز: نیت خیر٬ سود ٬ منفعت و نیز نام یکی از طوایف بزرگ تورک که در کتیبه های دشت اورخون نام انها به کررات آورده شده است٬ برخی معتقد اند نام قاره آسیا از نام این قبیله که در اکثر نقاط آن پراکنده شده اند گرفته شده است. لغت آز در نام روستایی باستانی به نام «هاس» و یا«آس» متعلق به 3 هزار سال پیش برجا مانده است.

   ار: مرد ٬ انسان٬ جوانمرد. این واژه در آخر نامهای طوایف تورک  دیده میشود. تاتار(مرد تات.در اینجا غیر مسلمان)٬ خز-ار٬ قاجار٬ ماجار.

       ترکیب دو واژه ی آز و ار یعنی«آزار» به معنای مرد خوش نیت و به طور مجازی یعنی قبیله با برکت ٬   این واژه به گونه ای دیگر در نام رود تاریخی منطقه آذربایجان یعنی «آرآز» به حیات خود ادامه میدهد. در   مناطق روستایی اهر این واژه را «ارآز» تلفظ میکنند.

  بای: بیگ٬ توانگر٬ حاکم ٬ دانا ٬ ثروتمند.

  گان (قان): پدر ٬ خان٬ شاه و سرور و معانی از این دست را میرساند.

     سیدف این واژه را در حالت کلی به معنای«پدر توانگر مبارک» معنی میکند. اکثر محققان با این نظریه موافق اند٬ و هر روز شواهد زیادی بر اثبات این ادعا به دست می آورند. 

در آخر باید بگویم نام این سرزمین (آذربایجان) به معنی «آتشکده» ٬ «آتروپاتن» سرزمین سردار آذربایجان و خواه به معنی «پدر توانگر مبارک» ویا هر معنی دیگرباشد. باز با وجود تمامی اختلاف نظرات٬ همگی این محققان برارزشمند بودن ودلیر بودن این خاک اذعان دارند و صحت مدعای ما را معانی موخر الذکر اثبات میکنند. چرا که تمامی معانی که سخنشان رفت معانی چون جوانمردی ٬ دلیری و قبول نکردن ظلم را میرساندند.   

منابع مورد مطالعه:

1. رئیس نیا .رحیم -آذربایجان در مسیر تاریخ ایران

2. رحمانی فر. محمد نگاهی نوین به تاریخ ترکهای ایران

3. محمدزاده صدیق. حسین- یادمانهای ترکی باستان

4. کسروی. احمد- آذری یا زبان باستان آذربایجان
نوع مطلب :
برچسب ها : آذربایجان،تبریز،لیقوان،زبان آذربایجان،تاریخ آذربایجان،رود ارس،رود آراز،مردم آذربایجان، ترک های ایران، تاریخ ایران،

امتیاز : :: نتیجه : 1 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 436
سه شنبه 19 مرداد 1395 :: 8:33


ارتباط با دهیار لیقوان

قاسم قسیمی

04136326113

09149016293


ارتباط با دفتر فنی دهیاری

مهندس آرش پارسا

مسئول و مدیر فنی دهیاری

04136326033

ارتباط با اعضای شورا

رئیس شورا علی ناصری

09144130272

معاون شورا رحیم اسبقی

09144109668

منشی شورا علی ساعدی

09144192162

کریم اعتماد

09143065477

حسن نوعی

09149084761

آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 5
  • کل نظرات ارسالی : 0
  • تعداد کل کاربران : 0
  • بازدید امروز : 5
  • بازدید دیروز : 9
  • بازدید هفته : 31
  • بازدید این ماه : 50
  • بازدید سال : 2,759
  • بازدید کل : 8,758
امکانات جانبی